Co nieco o autyzmie

Autyzm to jedno z całościowych zaburzeń rozwoju, które charakteryzują trzy grupy zachowań; tzw. triada autystyczna.
💙Interakcje społeczne💙
Mam problemy w zrozumieniu Twojego zachowania; trudno mi odczytać, jak się czujesz i co masz na myśli. Często nie rozpoznaję emocji wyrażonych na Twojej twarzy. Wybieram samotność, bo nie potrafię tworzyć bliskich relacji. Ale tak naprawdę potrzebuję kontaktu z osobą, która chce mnie zrozumieć i wyjść naprzeciw moim potrzebom.
💙💙Komunikacja 💙💙
Wielu z nas nie potrafi mówić, przekazujemy komunikaty za pomocą metod alternatywnych, jak gesty czy obrazki. Jeśli wypowiadam słowa, nie muszą one przekazywać treści; lubię powtarzać znane mi frazy – to daje mi poczucie bezpieczeństwa. Moja mowa może wydawać się usztywniona, nietypowa. Zawsze jednak zależy mi, byś zrozumiał mnie i moje potrzeby.
💙💙💙Stereotypowe zachowania💙💙💙
Mam swoje ulubione stałe czynności, trudno mi zaakceptować zmiany. Moje zmysły odbierają bodźce w nieco inny sposób. Dlatego tak lubię mocny docisk, wąchanie zapachów, kręcące się, błyszczące przedmioty i mogę wciąż słuchać swoich ulubionych dźwięków. Ale mój kolega woli zasłonić oczy i uszy, bo jest bardzo wrażliwy na światło i dźwięk, nie lubi też bluzek z długim rękawem ani czapek.
Obaj jesteśmy w spektrum autyzmu.
❤️🧡💛💚💙💜❤️
Każdy nasz uczeń jest wyjątkowy i uczy nas otwartości i wrażliwości na spektrum potrzeb osób z autyzmem. ❤️🧡💛💚💙💜❤️